Żółte? Białe? Różowe? Czy czarne? Próba 750? 585? 333? Jaki kolor i jaką próbę obrączek najlepiej wybrać, czyli pytanie, które młode pary zadają ZAWSZE! 😉
Często pytacie nas, w jaki sposób uzyskuje się różne kolory złota? A więc zaczynamy:
Żółte złoto: zawiera stop złota oraz domieszki miedzi, srebra i cynku. Większa zawartość cynku i srebra nadaje kolor żółtego złota.
Białe złoto: wytwarzane jest przez dodanie do stopu złota metali, takich jak pallad, nikiel i cynk. By mimo domieszki metali zniwelować wciąż widoczny żółty odcień białego złota, obrączki pokrywa się rodem, który nadaje białego blasku.
Różowe złoto: wytwarza się przez dodanie do stopu złota miedzi i srebra. Im więcej miedzi w stopie, tym intensywniejszy jest kolor różowego złota.
Czarne złoto: to tak naprawdę obrączki z żółtego złota jednak pokryte galwaniczną powłoką rutenu. Obecnie trwa moda na ten kolor, jednak chcemy Was uprzedzić, że jest to rodzaj obrączki najbardziej narażony na ścieranie.
Czym jest PRÓBA ZŁOTA? Próba złota to ilość czystego złota w stopie złota. Najczęściej używanymi próbami złota są 8, 14 i 18 karatów. Próba 8K oznacza, że złoto zawiera 33,3% czystego złota, 14K to 58,5%, a 18K to 75%.
Którą PRÓBĘ WYBRAĆ? Próba 8K uchodzi za najbardziej wytrzymałą. Ma większą domieszkę innych twardszych niż złoto metali. Próba 14K jest w Polsce najbardziej popularna ze względu na większą ilość czystego złota oraz jej charakterystyczny ZŁOTY KOLOR. Próba 18K to opcja dla tych, którzy chcą, by obrączki miały jeszcze większą wartość. Pamiętajmy, że każda obrączka jest ZŁOTA a zatem wybór zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy.
Jeśli chodzi o ŁĄCZENIE BIAŁEGO ZŁOTA Z ŻÓŁTYM ZŁOTEM, to nie ma to żadnego wpływu na mniejszą trwałość obrączek – to MIT!
Łask, Zduńska Wola, Sieradz – ZAPRASZAMY!
Zainteresował Cię ten wpis? Kliknij na Przewodnik obrączkowy odcinek 5: “Z kamieniami czy bez?” – i dowiedz się więcej.